Czarne, Gazeta Wyborcza, Booker, Damon Galgut

[GAZETA WYBORCZA] "Booker dla Damona Galguta. "Odbieram tę nagrodę w imieniu wszystkich pisarzy z Afryki"

W BBC Radio Theatre w Londynie przyznana została najważniejsza nagroda literacka w anglojęzycznym świecie. Jej laureatem został południowoafrykański pisarz Damon Galgut.

- Myślę, że nie powinno mnie tu być - wyznał w pierwszych słowach zaskoczony Galgut. Dziękując za nagrodę mówił, że odbiera ją w imieniu wszystkich pisarzy z Afryki, "usłyszanych i tych wciąż nie, twórców z tego niezwykłego kontynentu, którego jestem częścią".

W krótkiej laudacji przewodnicząca jury Maya Jasanoff mówiła, że powieść Galguta „łączy w sobie niezwykłą opowieść, bogatą tematykę i historię ostatnich 40 lat RPA", a pisarzowi "udało się połączyć opowieść z ciekawymi pomysłami narracyjnymi i niezwykłą dbałością o strukturę i literacki styl".

W komentarzach na żywo Rebecca Jones, redaktorka BBC zajmująca się sztuką, powiedziała, że jest zachwycona nagrodą dla "The Promise": "To powieść znakomita technicznie, jej narrator jest niewidzialny i działa jak kamera filmowa. Przechodzimy więc z jednego miejsca do drugiego, od punktu widzenia jednego bohatera do drugiego nawet w obrębie akapitu czy strony. Wchodzimy w czyjeś sny, ale też zanurzymy się w uczucia stada hien czy psa".

WIĘCEJ TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Erna Eltzner to bohaterka powieści jakiej autorki (podaj nazwisko)