Czarne, Bohdan Zadura, Warstwy, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Agora, Serhij Żadan, Michał Petryk, Artem Czech, Marek S. Zadura, Warsztaty Kultury w Lublinie, Oksana Zabużko, Katarzyna Kotyńska, Joanna Majewska, Anna Łazar, Tomáš Forró, Andrzej S. Jagodziński, Julia Wizowska,, Grzegorz Szymanik, Paweł Pieniążek

[GAZETA WYBORCZA] "Na Ukrainie nie rozgrywa się standardowy konflikt". Książki, które pomogą zrozumieć tę wojnę

Piszemy z Nogaś na stronie o książkach, które warto przeczytać, by więcej wiedzieć o tym, co dzieje się w Ukrainie. Choć oczywiście ich lektura nie odda dramatu naszych sąsiadów, to jest w tych książkach wiele lekcji, które warto przyswoić.

Z lektury "Punktu zerowego" Artema Czecha (tłum. Marek S. Zadura) najbardziej zapamiętałem scenę przyjazdu bohatera na kilka dni do Kijowa, na przepustkę. Pierwszego dnia dziwi się, jak to jest możliwe, że ludzie żyją tam normalnie, młodzi ubierają się kolorowo i słuchają muzyki. Drugiego dnia powoli odzyskuje dawnego siebie. Po tygodniu idzie na imprezę, na której dobrze się bawi. Walka o ojczyznę jest ważna, ale ona odbywa się gdzieś daleko, w nieomal pustynnym krajobrazie tak wspaniale opisywanym przez Żadana.

Podobnie jak Żadan, Czech jest krytyczny wobec ukraińskiego wojska, jego stanu technicznego, przeszkolenia, postsowieckiego dziedzictwa. I choć więcej u autora "Punktu zerowego" ironii, to obie książki pokazują wojnę, jako stan, który trudno zrozumieć komuś, kto nie jest w jej epicentrum.

W rozmowie z Wiktorią Bieliaszyn pisarz mówił, że - gdy został powołany do służby wojskowej - pierwszego dnia od jednego z ukraińskich wydawców dostał SMS: "Za książkę o wojnie zapłacę każdą stawkę".

WIĘCEJ TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jaka woda u Żywulskiej?