Biuro Literackie, Bohdan Zadura, Serhij Żadan, Marianna Kijanowska, Jurij Andruchowycz, Lubow Jakymczuk, Kateryna Babkina, Wano Krüger, Gazeta Wyborcza

[GAZETA WYBORCZA] Niezwykła antologia ukraińskiej poezji. Otwiera ją wiersz Serhija Żadana

Dzisiaj setne urodziny Mirona Białoszewskiego więc dobra okazja, by napisać dla Was kilka zdań o poezji. Niekoniecznie autora "Chamowa", choć i o nim dzisiaj tu będzie.

Na rozruch mam dla Was tekst o doskonałej antologii wierszy ukraińskich poetów i poetek w przekładzie Bohdana Zadury.

---

Są w antologii Zadury wiersze ironicznie i zadziornie opowiadające o ukraińsko-polskiej przyjaźni, jak w wierszu “More Than a Cult” Jurija Andruchowycza, w którym autor “Moscoviady” nawiązując do słynnego zdania Gertrudy Stein, pisze: “Stasiuk jest Stasiukiem jest Stasiukiem jest Stasiukiem jest Stasiukiem”. To serdeczny portret polskiego twórcy, którego “organem oddechu” jest paczka papierosów. Zdaniem Andruchowycza - a może tylko podmiotu lirycznego jego wiersza - Stasiuk przypomina Mozarta, gdyż zna wiele brzydkich wyrazów i demoralizuje młodzież, bo ta lubi go czytać. Jednak ze wersu na wers krotochwilny, familiarny ton wiersz zmienia się w refleksję nad Europą, kontynentem w którym wciąż uwagę przykuwa to, “co zmieściło się między zrujnowanym i jeszcze niezabudowanym domem”.

---

Więcej - TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Wisława Szymborska literackiego Nobla dostała w roku...