Jerzy Jarniewicz, Gazeta Wyborcza, Nagroda Literacka Nike

[GAZETA WYBORCZA] "Nasz świat kształtuje mitologia męskiej siły. Moja książką jest o potrzebie słabości" - wywiad z Jerzym Jarniewiczem

- Nie ma dobrej poezji bez ryzyka.

Kontynuujemy nasze rozmowy z pisarzami i pisarkami, których książki znalazły się w finale Nagrody Literackiej Nike. Drugim moim rozmówcą jest Jerzy Jarniewicz, nominowany za tom poetycki "Mondo cane"

---

Jarniewicz: - Gdybym sądził, że poezję można oceniać za pomocą jakichś stałych parametrów, mógłbyś mnie uznać za wcielenie ministra Czarnka, któremu się wydaje, że osiągnięcia nauk humanistycznych najlepiej mierzyć suwmiarką.

W poezji, jak w humanistyce, nie ma na szczęście uniwersalnych kryteriów, dla jednych poezja Eliota jest dziełem geniuszu, dla drugich – ślepą uliczką. I to jest piękne. Wiersz możemy doceniać za różne rzeczy: za rytmiczną czy składniową niezwykłość, nieszablonowe spojrzenie na świat, przewartościowanie konwencji literackich. Ale nawet jeśli w którymś z tych aspektów wiersz nie jest perfekcyjny, to dzięki wiarygodności, jaką ma jako całość, sprawia, że będziemy do niego wracać.

---

Czytamy - TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Skąd się biorą dzieci? Podaj miasto