George Saunders, Jennifer Egan, Michelle Obama, Gazeta Wyborcza, Abdulrazak Gurnah, Barack Obama, Hernan Diaz, Emily St. John Mandel, Namwali Serpell, Jessamine Chan, Charmaine Wilkerson, Stacy Schiff, Kultura Gniewu, Kate Beaton, Aga Zano, Imani Perry, Ed Yong

[GAZETA WYBORCZA] "Książki roku Baracka Obamy. Co były amerykański prezydent umieścił na liście w 2022"

Jak co roku Barack Obama opublikował listę swoich najciekawszych lektur mijającego roku. Znalazły się na niej m.in. nowa powieść Hernana Diaza "Trust", która pod koniec 2023 roku ukaże się w Polsce, jak i komiks Kate Beaton "Kaczki", który wyda Kultura Gniewu w przekładzie Agi Zano.

Na ten ostatni tytuł bardzo czekam. To autobiograficzny komiks kanadyjskiej rysowniczki, która pracowała na roponośnych terenach w Athabasce w prowincji Alberta, by zarobić na spłatę kredytu studenckiego. Tytuł książki nawiązuje do katastrofy, do której doszło gdy setki kaczek wylądowały w pełnym toksyn stawie z odpadami rafineryjnymi.

- Ta książka zszokowała amerykańskich czytelników - mówi "Wyborczej" redaktor naczelny wydawnictwa Kultura Gniewu, Szymon Holcman. - To opowieść o społecznych i ekonomicznych, nierównościach, codziennym seksizmie jaki spotyka kobiety, a w końcu o seksualnej przemocy. Choć akcja komiksu Beaton dzieje się w odległej Kanadzie to problemy w nim poruszane są powszechne także w Polsce - dodaje wydawca.

Co czytał Obama przeczytacie w tekście, do którego namiar znajdziecie w komentarzu, a ja marzę o czasach, gdy jakiś polski prezydent czy minister kultury (albo ministerka/prezydentka/osoba prezydencka) powie nam, co czytał w mijającym roku.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: W rosole u Musierowicz