Fundacja Bęc Zmiana, Sebastian Cichocki, Gazeta Wyborcza, Jakub Depczyński, Marianna Dobkowska, Bogna Stefańska, Kuba Szreder, Michał Kozłowski

[GAZETA WYBORCZA] "Być antyfaszystą wydaje się banalnie proste

Być antyfaszystą wydaje się banalnie proste. - Wystarczy, że nie zgadzasz się na faszyzm - mówią osoby, które stoją za poradnikiem “Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole”. Gdyby to jednak było takie proste i oczywiste, nikt by nie musiał wydawać tej książki. “Antyfaszyści” często są oskarżani o to, że dzielą ludzi i są takimi samymi ekstremistami jak faszyści.

Antyfaszyzm, jak pisze Michał Kozłowski w otwierającym podręcznik tekście, to “pewien ład moralny” polegający na tym, że zamiast zasady, że każdy ma znać swoje miejsce”, wyznaje się zasadę: “jest miejsce dla każdego”.

(...)

Co to znaczy “cywilizacja śmierci” wyjaśnia Stanisław Obirek. Ale po co w podręczniku bycia antyfaszystą to pojęcie? Zdaniem filozofa i publicysty, stoi za nim “idea wielkiego podziału” wprowadzonego do polskiego katolicyzmu i kultury przez Jana Pawła II. “Cywilizacja śmierci” sprawiła, że “logika wykluczenia, homofobia i stygmatyzowanie inaczej myślących stay się sposobami społecznie akceptowanymi, a nawet pochwalanymi”. Przy antyfaszystowskim stole warto pamiętać o tym, skąd przychodzi do nas zło.

Więcej o tym - darmowym - poradniku piszę w GAZECIE WYBORCZEJ.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Ile fajerek w hecy?