Agora, Aga Zano, Książka Tygodnia, Pasje, Joshua Cohen, Empik

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Joshua Cohen, „Rodzina Netanjahu”, tłum. Aga Zano

Już dawno z taką pasję nie pisałem recenzji. Pasją wynikającą z zachwytu tym, co zrobił Joshua Cohen w „Rodzinie Netanjahu”. Zachwytu też przekładem Agi Zano, której udało się wydobyć z oryginału jego niezwykłe wręcz zróżnicowanie stylistyczne.

Powieść Cohena jest dramatem obyczajowym, powieścią historyczną, traktatem filozoficznym i historiozoficznym, a przy tym nie traci humorystycznego, momentami wręcz komediowego uroku. I w tym wszystkim jest Cohen twórcą, który nie pozwala się czytelnikowi nudzić. A na koniec pozostawia nas z pytania, których sobie przed lekturą nie zadawaliśmy. Dla mnie jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem w tym roku.

Co ciekawe „Rodzina Netanjahu” w 2022 roku zdobyła Pulitzera w dziedzinie beletrystyki. Rok później nagrodzono „Demona Copperheada” Barbary Kingsolver i „Zaufanie” Hernana Diaza. Wszystkie te powieści mają właśnie swoje polskie premiery. I wszystkie są wybitne. Dobrą mają passę w Pulitzerze. A nam pozostaje czytanie. Więcej - dużo więcej, bo jak wspomniałem dobrze mi się pisało - przeczytacie o książce Cohena w serwisie Pasje.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Kto ocalił Izabelę Czajkę-Stachowicz?