Lauren Groff, David Grann, Matthew Desmond, Gazeta Wyborcza, Barack Obama, Benjamin Labatut, Jonathan Eig, Paul Harding, James McBride, Safiya Sinclair, Chris Miller, Sarah Bakewell, C.S. Cosby, Patricia Evangelista, Tim Alberta, Abraham Verghese, Jonathan Rosen

[GAZETA WYBORCZA] "Co najmniej 12 tytułów na rok. Iga Świątek zachęca do czytania"

Są tu dobrzy znajomi i zaskoczenia. Tym większe, że już sie ukazały po polsku.

Jest już tradycją, że Barack Obama, były prezydent Stanów Zjednoczonych, pod koniec grudnia publikuje listę najciekawszych książek, które przeczytał w mijającym roku. Dla tysięcy czytelników na całym świecie lista Obamy to gwarancja inteligentnej rozrywki i ważnych tematów, o których mówią nie tylko Amerykanie.

Kto znalazł się na tegorocznej liście?

Oczywiście na liście Obamy nie zabrakło miejsca dla Jamesa McBride'a i jego "The Heaven & Earth Grocery Store". Książka urodzonego w 1957 roku amerykańskiego pisarza i muzyka przed kilkoma dniami została uznana za "Zdecydowanie Najlepszą Książkę Roku" przez portal LitHub. Okazało się, że "The Heaven & Earth Grocery Store" trafił aż na 20 prestiżowych podsumowań roku. Na drugim miejscu - ex aequo - znaleźli się: Nana Kwame Adjei-Brenyah i jego "Chain-Gang All-Stars", Zadie Smith i jej "The Fraud" oraz David Grann z "The Wager".

Akcja książki McBride'a, który za powieść "Ptak dobrego Boga" otrzymał National Book Award, dzieje się - w przeważającej części - w latach 20. XX wieku. McBride opowiada historię czarnoskórych i żydowskich mieszkańców dzielnicy Chicken Hill w Pottstown, w stanie Pensylwania.

Książką na którą czekam jest nowy reportaż Davida Granna.

Grann, autor książki "Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI" (tłum. Piotr Grzegorzewski), opisał historię buntu na statku HMS "Wager" z 1741 roku.

Książka przez ponad pół roku znajdowała się w dziesiątce najlepiej sprzedających się książek non-fiction "New York Timesa". Ukaże się po polsku w 2024 roku nakładem wydawnictwa W.A.B..

Kto jeszcze? CAŁOŚĆ TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jakie stopy opisała Szmaglewska?