Tadeusz Różewicz, Isaac Bashevis Singer, Literacki Nobel, Izaak Baszewis Singer, Gazeta Wyborcza

[GAZETA WYBORCZA] "50 lat temu otarli się o literackiego Nobla. Na długiej liście kandydatów są również Polacy"

Wiemy, kto w 1973 roku był nominowany do Nobla!

Szwedzka Akademia co roku otwiera swoje archiwa i ujawnia kolejne nazwiska. 50 lat temu nominowano 100 osób, w tym - zaledwie - sześć kobiet.

Wśród nominowanych są weterani noblowscy, ale też niezwykle ciekawi debiutanci.

Zacznijmy od weteranów.

Po raz 16 nominowano Thorntona Wildera. Ten wybitny amerykański prozaik i dramaturg, laureat m.in. Nagrody Pulitzera, tłumacz Sartre'a, najbardziej zasłynął sztuką "The Matchmaker", na podstawie której powstał legendarny musical "Hello, Dolly!". Wilder po raz pierwszy został nominowany w 1929 roku, w wieku 32 lat. Zmarł w 1975 roku.

Po raz 23 nominowano francuskiego pisarza Andre Malraux (nie dostał nagrody). Za jego największe dzieło uważa się monumentalną powieść "Dola człowiecza" opowiadająca o nieudanej próbie budowy komunizmu w Szanghaju w 1927 roku. Malraux zmarł w 1976 roku. Rekordy nominacji bili również w 1973 roku Alberto Moravia (19 nominacja), Graham Greene (po raz 17.) i wybitny chorwacki pisarz, Miroslav Krleža, którego nominowano po raz 15.

(...)

Rok 1973 przyniósł trzecią nominację do Nobla dla Tadeusza Różewicza. Dramaturg i poeta wcześniej był nominowany w 1968 i 1971 roku. Do Nobla zgłosił go Józef Trypućko, polski slawista i językoznawca, który od 1940 roku związany był z uniwersytetem w Upsalli.

(...)

Po raz pierwszy wśród kandydatów do Nobla pojawili się - Vicente Aleixandre, hiszpański poeta, laureat Nagrody Nobla w 1977 roku i Isaac Bashevis Singer, polski Żyd, który w 1935 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Singer Nobla dostał pięć lat później - w 1978 roku.

Singer mówił, że traktuje Nobla jako "uznanie dla jidysz - języka wygnania, języka bez ziemi, języka bez granic. Języka, w którym nie ma słów dla wyrażania takich pojęć, jak »broń«, »amunicja«, »musztra«, »taktyka działań bojowych«. Jidysz to mądry i skromny język zalęknionego, ale nie tracącego nadziei człowieka".

(...)

Więcej ciekawostek okołonoblowskich - TUTAJ.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Romansowa Teresa