Agora, wywiad, Gazeta Wyborcza, Marcin Adamiec

[GAZETA WYBORCZA] "Były ksiądz: To dzięki mojej żonie nie odszedłem z Kościoła katolickiego" - wywiad z Marcinem Adamcem

Takiego zdjęcia się tutaj pewnie nie spodziewaliście. Okazją do ślubnej fotografii jest rozmowa z Marcinem Adamcem, byłym księdzem, który swoje doświadczenia opisał w książce "Odnaleziony ksiądz".

***

Adamiec - Kościół musi się zmienić. Kariera kapłańska dzisiaj oparta jest często na wielkiej, ludzkiej tragedii. Idziesz tam naładowany ideałami, chcesz naśladować Chrystusa, a po dziesięciu latach okazuje się, że siedzisz w jakiejś parafii, gdzie najambitniejszym twoim zadaniem jest wyremontowanie kościoła. Nie masz dzieci, rodziny, zainteresowań. Remont organów to szczytny cel, ale warto mieć inne. Co by szkodziło, by księża mieli rodziny?

***

Jest to wywiad o tyle wyjątkowy, że obok autora, moją rozmówczynią jest też jego żona, Daria. Na prośbę rozmówczyni nie publikujemy jej wizerunku.

***

Daria Adamiec - Dla mnie to ważne, żeby żyć w zgodzie z tym, jak zostałam wychowana, w co wierzę. Mamy różne doświadczenia z Kościołem. Tam, gdzie ochrzciliśmy nasze dziecko, przyjęto nas bardzo dobrze. Nikt nas nie potępiał.

Marcin Adamiec - To dzięki mojej żonie nie odszedłem z Kościoła katolickiego. Po odejściu z Kościoła państwa myślałem o tym, żeby odejść też całkowicie. Ale jednak nie. Dzięki temu mam też poczucie, że te dwanaście lat seminarium i bycia księdzem miało jakiś sens.

Całość oczywiście do przeczytania w moim miejscu pracy.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jak ma na imię ojciec Izabeli Łęckiej?