Jaguar, Mateusz Borowski, Wydawnictwo Poznańskie, Centrala, Dominika Dymińska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Toni Morrison, Gazeta Wyborcza, Kaja Gucio, Maia Kobabe, Hubert Brychczyński, Artur Łuksza, We Need YA, cenzura, Ellen Hopkins, Patricia McCormick, Erika Moen, Matthew Nolan, Olga Połowianiuk, Jesse Andrews, Moondrive, Mike Curato, Stephen Chbosky, Juno Dawson, Spike Gerrell, George M. Johnson, Piotr Cieślak, BeYa

[GAZETA WYBORCZA] "10 najczęściej zakazywanych książek w Stanach Zjednoczonych. Zobacz, które przeczytasz po polsku"

Jeszcze nigdy tyle książek nie znalazło się na indeksie. Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek przygotowało ranking najczęściej zakazywanych tytułów. Zobacz, które znajdziesz w swojej bibliotece.

Ale zanim o nich, zapraszam do lektury pewnej opowieści

***

Był wtorkowy poranek, gdy w hrabstwie Polk rozpoczęły się zatrzymania. Do szkół weszli inspektorzy miejscowego odpowiednika polskiego kuratorium, by zaaresztować podejrzanych. Najście nie zaskoczyło dyrektorów. Dzień wcześniej dostali e-maila, w którym Frederick Heid, superintendent ds. edukacji poinformował, że podejrzani mogą naruszać jeden z artykułów prawa stanowego. - Moim obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszych pracowników — pisał Heid.

Zatrzymanych poddano kwarantannie.

Kim byli aresztanci?

16 podejrzanych różniło się od siebie wiekiem i pochodzeniem. Nie działali w zmowie. Spoczywali na półkach szkolnych bibliotek. Niektórzy od lat.

16 książek, które wycofaliśmy z bibliotek, nie zostało zakazanych, a poddanych kwarantannie, by dokładnie sprawdzić i przemyśleć ich treść — mówił mediom Jason Geary, rzecznik urzędu ds. szkolnictwa publicznego w hrabstwie Polk. Wśród zatrzymanych książek znalazły się "Najbardziej niebieskie oko" i "Umiłowana" Toni Morrison oraz "Two Boys Kissing” Davida Levithana...

(...)

W 2023 roku w Stanach Zjednoczonych cenzurą objęto aż 4240 tytułów książek. Ponad 60 procent więcej niż w poprzednim roku. Jak podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (ALA), "grupy nacisku skupiały się na bibliotekach publicznych i szkolnych". W bibliotekach publicznych liczba tytułów objętych cenzurą wzrosła w ciągu roku aż o 92 procent.

W 2023 roku najwięcej książek zakazano na Florydzie (2672 tytuły) i w Teksasie (1470 tytułów). Żadnej książki nie zakazano m.in. w Vermont i Delaware.

***

Więcej o tym wszystkim piszę dzisiaj w moim miejscu pracy. Próbuję wyjaśnić, jak to jest możliwe i prezentuję najczęściej zakazywane książki.
 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jaka woda u Żywulskiej?