Gazeta Wyborcza, Grażyna Bastek, Wirtuale, Wirtualnemedia

Wirtuale 2025 - nominacja za wywiad

- Wydaje mi się, że zwykły osąd - podoba mi się, nie podoba - jest kluczowy. Historycy sztuki ze swoimi kategoriami wartościowania stanowią niewielki promil publiczności muzealnej. Jednak muzea nie są dla nich, chociaż to oni je tworzą - mówiła mi Grażyna Bastek, kuratorka z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Rozmawialiśmy na początku ubiegłego roku, przekonując Państwa, że wizyta w muzeum może być przyjemnością. Jeśli się odrobinę postaramy.

Co oglądać, gdy się nie wie, co się lubi? Czy powinniśmy czuć się źle z tego powodu, że po kilku godzinach na muzealnych galeriach (oberwało się nam z Bastek od komentatorów za to branżowe "na galerii") "marzymy zazwyczaj tylko o jednym - o kawie i powietrzu"? Jak oglądać i “czy pani by spojrzała na ten obraz, gdybyśmy przy nim nie stali?”

Nasza rozmowa znalazła Państwa uznanie, a teraz także organizatorów konkursu Wirtuale, które to - jak głoszą w manifeście - wierzą, "że nowoczesne media to więcej niż nagłówki i ekrany".

Wywiad został nominowany do nagrody w kategorii “Publikacja roku (kultura, rozrywka, sport)”.

Cieszy mnie nominacja dla rozmowy o korzystaniu z instytucji, która wyrasta z odwiecznej ludzkiej potrzeby zaprowadzania porządku - kolekcjonowania, gromadzenia, nazywania tego, co zgromadzone i udostępniania. Instytucji kuszącej, a jednocześnie przerażającej. Często traktowanej jak obowiązek do odhaczenia na liście zobowiązań wobec kultury. A przecież to instytucja żywa. Choć bywa to życie niespiesznym.

My się w rozmowie też nie spieszymy, zwiedzamy, oglądamy i sami dajemy się prowadzić. Cieszę się z tego, że mogę takie rozmowy Państwu w "Gazecie Wyborczej" oferować. I cieszę się, że Państwo chcą je czytać.

Pod koniec ubiegłego roku mogliśmy kolejny raz docenić kunszt Grażyny Bastek jako przewodniczki po świecie sztuki dzięki "Ilustrownikowi. Przewodnikowi po sztuce malarskiej", w którym ciekawemu wykładowi towarzyszy obłędna wręcz ikonografia. Bardzo polecam książkę wszystkim, którzy chcieliby wiedzieć odrobinę więcej o tym, jak działa obraz.

Kierunek zwiedzania do naszej rozmowy znajdziecie tradycyjnie w komentarzu, a Wirtualnym Mediom za nominację bardzo dziękuję. To miłe.

TU WYWIAD

TU NOMINACJE

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jak ma na imię ojciec Izabeli Łęckiej?