Grażyna Plebanek, rynek książki, Mark Zuckerberg, sztuczna inteligencja, Gazeta Wyborcza

[GAZETA WYBORCZA] ""Największa kradzież dzieł w historii ludzkości". Zuckerberg użył milionów spiraconych książek"

"Największa kradzież dzieł w historii ludzkości". Zuckerberg użył milionów spiraconych książek.

***

Tysiące tytułów polskich książek znajduje się w bazie pirackiej biblioteki, z której korzystała Meta przy trenowaniu własnego modelu sztucznej inteligencji.

Polskich pisarzy i pisarki zaalarmował Rafał Hetman, reporter nominowany w 2022 r. do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. "Podajcie dalej ten post, bo coś czuję, że zaraz fejsbuk utnie mu zasięgi" — napisał. Jego post udostępniło dziesiątki twórców.

-> O co chodzi?

Wszystko zaczęło się w lipcu 2023 r., gdy komiczka Sarah Silverman oraz pisarze Richard Kadrey i Christopher Golden złożyli pozwy o naruszenie praw autorskich przeciwko firmom Meta (właściciel Facebooka, Instagrama, WhatsAppa) i OpenAI (właściciel ChataGPT).

Pozywający oskarżali Metę i OpenAi o wykorzystywanie książek ich autorstwa do szkolenia modeli sztucznej inteligencji. W pozwie napisano m.in. że ChatGPT generuje streszczenia książek, mimo że ich autorzy nie udostępnili OpenAI swoich dzieł. Do pozwu dołączyli inni pisarze.

Pytanie, które pojawiło się w lipcu 2023 r., brzmiało: jak Meta weszła w posiadanie książek Silverman, Goldena i Kadreya?

-> Nielegalne źródło książek

Odpowiedź poznaliśmy pod koniec marca 2025 r., gdy magazyn "The Atlantic" ujawnił dokumenty będące w posiadaniu amerykańskiego sądu rozpatrującego rzeczoną sprawę.

(…)

Jak podkreślają pisarze z którymi rozmawiała "Wyborcza", polski rząd zupełnie nie interesuje się skalą piractwa książek. Pod koniec kwietnia, w ramach programu polskiej prezydencji w UE, odbędzie się w Łodzi międzynarodowa konferencja poświęcona "wpływowi AI na media i sektor kreatywny". Jak ustalili pisarze zrzeszeni w Unii Literackiej, sytuacja twórców literatury nie będzie tematem konferencji.

Również w programie międzynarodowej konferencji "Młode artystki i młodzi artyści – wyzwania i rzeczywistość", którą resort kultury organizuje w ramach prezydencji w połowie kwietnia, nie ma ani jednej osoby bezpośrednio związanej z literaturą. – Liczyłam na to, że polska prezydencja podejmie tematy takie jak praca pisarzy i pisarek oraz kradzież dzieł literackich – mówi "Wyborczej" Grażyna Plebanek.

***

Więcej - TUTAJ

jeden komentarz

Vaillant

10.04.2025 12:51

Przeczytałem Twój wpis dotyczący wykorzystania przez Metę pirackich wersji książek do trenowania modeli sztucznej inteligencji. To niepokojące, że firma o takiej renomie zdecydowała się na użycie zbioru danych z nielegalnego źródła, jakim jest LibGen, zawierającego miliony skopiowanych książek. Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony autorów, w tym Sarah Silverman, którzy złożyli pozwy o naruszenie praw autorskich. Wewnętrzne komunikaty Mety ujawniają, że mimo ostrzeżeń zespołu ds. AI o pirackim charakterze zbioru, Mark Zuckerberg osobiście zatwierdził jego użycie.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Kaśka u Zapolskiej