Albatros, Magdalena Słysz, Chigozie Obioma, Empik, Książka Tygodnia

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Chigozie Obioma, "Orkiestra bezbronnych"

Debiutancka powieść Obiomy “Rybacy” (tłum. Sebastian Musielak) zachwyciła krytyków i przyniosła autorowi nominacje do Bookera. Chigozie Obioma wysoko zawiesił sobie poprzeczkę i - kontynuując sportową metaforę - “Orkiestrą bezbronnych” (tłum. Magdalena Słysz) przeskoczył samego siebie. To już nie przygodowa powieść, a traktat filozoficzny poświęcony losowi człowieka, siłom które go napędzają, miłości ale też roli tradycji. To pełna gorzkiej refleksji, głośna skarga na to, co świat “zachodni” zrobił z Afryką.

Chinonso jest dobroduszny. Ten hodowca kurczaków z nigeryjskiej Umuahii pewnego wieczoru spotyka na moście kobietę, która zamierza popełnić samobójstwo. Przekonuje ją jednak do odstąpienia od zamiarów i zakochuje się w niej. Tak czasem bywa. Z wzajemnością. Romans Chinonso i Ndali pewnie dość szybko przeszedłby w małżeńską stabilizację, gdyby nie jej rodzina, dla której wybranek okazuje się stać zbyt nisko na społecznej drabinie. (...)

Olga Tokarczuk w noblowskiej mowie postulowała wprowadzenie nowego narratora, którego nazwała “czwartoosobowym”. Sama od lat testuje inne rodzaje narracji, czego przykładem była choćby Jenta w “Księgach Jakubowych”, która świat ogląda z góry i choć nie ma na niego wpływu, to pozwala autorce na wyjście poza to, co widzą jej ziemscy bohaterowie. Okazuje się, że nie trzeba tworzyć nowych narracji, a wystarczy sięgnąć do tradycyjnych mitów, poszukać w kulturach innych niż zachodnioeuropejska, by takiego narratora zbudować.

---

Próbuję od dawna zachęcić was byście zaglądali do innych literatur. W ostatnich latach częściej w Polsce ukazują się ważne dzieła autorów pochodzących z Afryki - w Świecie Książki ukazała się powieść Oyinkan Brathwaite, Karakter wydał klasyczny esej Fanona o kolonializmie, Albatros opublikował Obiomę, a W Podwórku kontynuuje wydawanie Anandy Devi, o której mój szkic ukaże się w najnowszych "Książkach. Magazynie do czytania". Mam nadzieję, że wyjdziemy czytelniczo z Europy, bo naprawdę interesująco robi się gdzie indziej. Co Państwo by dołożyli do listy i zdjęcia?

Recenzja TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jaki był różaniec u Rolleczek?