wywiad, Olga Gitkiewicz, Znad Mapy, podcast

[ZNAD MAPY 009] Olga Gitkiewicz - podcast

Jak co tydzień mam dla Was wakacyjny podcast Znad Mapy. Z pisarzami i pisarkami rozmawiam o ważnych dla nich mapach. 

Gościnią dziewiątego odcinka podcastu jest Olga Gitkiewicz, reporterka i redaktorka, której nowa książka “Krahelskie” ukaże się nakładem Dowodów na Istnienie już za kilka tygodni. A tymczasem zapraszamy na wyprawę do Żyrardowa.

---

Olga Gitkiewicz: Ulica Kazimierza Basińskiego chyba w 2017 roku została zmieniona na “Inki” Siedzikówny, choć mapa Googla jeszcze za tym nie nadążyła. To wydaje mi się ciekawe, bo to jest lokalny działacz robotniczy, jeden z pierwszych działaczy robotniczych w Żyrardowie, bojowiec związany z PPSem. Czyli nie tylko odezwy, ulotki i plakaty ale też rzucał bomby. Jak go złapali to został skazany na 20 lat katorgi przez władze carskie. Ma grób na żyrardowskim cmentarzu. 

Na tablicy napisano: urodzonemu w 1887 roku bojownikowi o Polskę socjalistyczną, wieloletniemu więźniowi kazamatów carskich i sanacyjnych, zmarł 1944 r. 

Wojciech Szot: Chciał polski socjalistycznej a nie bankowej

Gitkiewicz: Chciał. Uderza mnie to, że podkreślono "był więźniem kazamatów sanacyjnych". To jest ciekawy wycinek historii Polski, bo widać jak ewoluował sam PPS, jedni zostali po lewej stronie, inni przeszli w stronę autorytaryzmu sanacyjnego i więzili swoich dawnych towarzyszy w więzieniach w Brześciu czy Berezie, torturując ich. Basiński został zastąpiony “Inką” Siedzikówną, dziewczyną która miała 18 lat jak została skazana na śmierć. Ja nie umniejsza tej śmierci, to były straszne doświadczenia, ale zastanawiam się nad tym jak to jest.
 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Romansowa Teresa