Joanna Ostrowska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Gazeta Wyborcza, Nagroda Literacka Nike

NIKE CZYTELNIKÓW DLA "Onych" Joanny Ostrowskiej - mikroreportaż

Nagroda Literacka “NIKE” od czytelników i czytelniczek wędruje do… Joanny Ostrowskiej za książkę “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej!”! 

Jak już skończyliście bić brawa, przeczytajcie krótką historię, którą z tej okazji dla Was przyszykowaliśmy. 

Rok temu, gdy waszą nagrodę otrzymał Zbigniew Rokita za “Kajś”, wymyśliłem, że czas na zmiany i opowieść o książce wybranej przez czytelników będzie czymś w rodzaju reportażu, opowieści wychodzącej poza nagrodzoną książkę. 

Gdy powiedziałem o tym Joannie, po minucie wiedziałem, że czeka nas ciekawa acz szalona środa. Pojechaliśmy do Sztutowa, gdzie ponownie dostępna jest wystawa czasowa "Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof” stworzona dzięki wieloletnim staraniom Piotra Chruścielskiego, pracownika tamtejszego muzeum. O tym wszystkim przeczytacie w tekście, który dzisiaj ukazał się w “GW”.

Poza gratulacjami dla Joanny Ostrowskiej, chciałbym żebyście docenili i doceniły jej gest, uznania że skoro mamy możliwość, należy docenić pracę innych osób, bo nie działamy w próżni. To naprawdę niezwykłe i rzadkie. I bardzo queerowe. 

Fajnie, że mogłem pomysł wcielić w życie i opowiedzieć Wam o pracy Joanny, Piotra i Ewy, którzy przypominają o tym, że historia to opowieść o człowieku, a ta nigdy nie sprowadza się do statystyki, prostych kategorii i jednoznaczności. Ale o tym już w tekście, który w komentarzu. 

Fot. Michał Ryniak
TU CZYTAMY

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jaka woda u Żywulskiej?