Jerzy Jarniewicz, Gazeta Wyborcza, Nagroda Literacka Nike

Nagroda Literacka Nike 2022 - Nagroda Literacka "Nike" za poezję. Triumfuje Jerzy Jarniewicz

Laureatem Nagrody Literackiej "Nike" został poeta, tłumacz, filolog Jerzy Jarniewicz. Jury za najlepszą książkę ubiegłego roku uznało jego tom poetycki "Mondo cane" (wyd. Biuro Literackie).
To pierwsza od sześciu lat - i szósta w historii nagrody - książka poetycka, którą nagrodziło jury.

Tom "Mondo cane" Jarniewicza pokonał w finale trzy powieści ("Rozpływaj się" Anny Cieplak, "Golema" Macieja Płazy i "Pulverkopf" Edwarda Pasewicza), biografię ("Wygnańca. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" Artura Domosławskiego), reportaż historyczny ("Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" Joanny Ostrowskiej - książka otrzymała Nike Czytelników) oraz esej ("Chamstwo" Kacpra Pobłockiego).

Na tom Jarniewicza składają się wiersze bardzo różnorodne, a jednocześnie tworzące jedną opowieść - o żałobie, miłości, niezauważalnej brutalności, którą wypełnione jest nasze codzienne życie. W wierszu "W Parku na Zdrowiu nie ma dziś tłumów" mamy listopad, "nauczycielkę przysypaną liśćmi i psa, z którym/ wyszła, a który wrócił sam, w nocy". Niepokojące zdarzenia i powidoki zbrodni wypełniają tom poezji Jarniewicza. 

To utwory zaskakujące kontrapunktami, zmiennymi nastrojami, obnażające banał języka i wydobywające z niego sytuacje liryczne. Jak w otwierającym tom wierszu "Gazety miały rację: śnieg padał w całej Polsce", w którym "niecodzienny" śnieg jest "obcy na mojej ulicy" i przywołuje wspomnienie rozstania, które otwiera podmiot liryczny na kolejne, smutne obrazy. W "Mondo cane" - zgodnie z tytułem - zwierzęta, ich śmierć i zupełnie inne niż ludzkie bytowanie, odgrywają ważną rolę. Psy, którym "papież przetarł drogę do życia wiecznego", beagle "w zbliżeniu na trawie" czy domowy pupil "skutecznie" odprowadzający pana do drzwi. 

Jest "Mondo cane" tomem poświęconym również cielesności, czytelnik znajdzie w nim wspaniałe erotyki, intymną lirykę, której język - jak pisze autor w wierszu "Końcówki osobowe" - "domaga się zrozumienia". Świat, który opowiada nam Jarniewicz, to świat pustki, tęsknoty za prawdziwymi uczuciami i emocjami. Podmiot liryczny "Mondo cane" wydaje się pełen goryczy, choć wciąż ma nadzieję, że "zostanie po nas miłość/ plus elektryfikacja".

Więcej TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Kaśka u Zapolskiej