Paszporty Polityki, Grzegorz Piątek, Aneta Kamińska, Ishbel Szatrawska

Paszporty Polityki 2022 - moje nominacje

Kolejny raz mam przyjemność być wśród osób wskazujących osoby do nominacji w Paszportach Polityka w kategorii literatura. O tym, kto finalnie będzie nominowany dowiemy się już niedługo. A kogo w tym roku wskazałem?

Aneta Kamińska - W ostatnim roku tłumacze i tłumaczki z języka ukraińskiego przypomnieli nam o sile literatury. I o tym, jak bardzo ich praca przybliża nas do zrozumienia czyjegoś życia. Aneta Kamińska “służyła” przekładem - tłumacząc wiersze ukraińskich poetek i poetów, angażując się w dziesiątki akcji i wydarzeń pokazała, że literatura i życie nieustannie przeplatają się. Wskazanie do nominacji za przekład i postawę dającą wiarę w ludzi.

Grzegorz Piątek - W trzy lata napisał trzy świetne książki, a jego tempo tak nas zaskoczyło, że wciąż nie dostał choćby nominacji do “Paszportu”. Architekt, który stał się pisarzem. I udowodnił, że architektura jest opowieścią, w której przecina się wielka historia z tą prywatną, czasem bardzo osobistą. Wraz z książką o Gdyni wykrystalizował się krytyczno-literacki projekt Piątka, który wciąż zadaje nam jedno pytanie - czym jest modernizacja? Naprawą świata, a może budowaniem nowych fasad zasłaniających jego zło?

Ishbel Szatrawska - Dramat nie jest atrakcyjnym rynkowo gatunkiem literackim - nie daje masowej popularności, rzadko kiedy jest wydawany w postaci książkowej, a po jego lekturę sięga niewiele osób. Mimo to wciąż jest gatunkiem żywym, o czym przypomniała nam w tym roku Ishbel Szatrawska. "Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia" to opowieść straszna i śmieszna jednocześnie, intrygująca i wciągająca. Wskazanie do nominacji za konsekwencję w twórczej drodze i przełamywanie barier.

Wesołych Mikołajek!

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Erna Eltzner to bohaterka powieści jakiej autorki (podaj nazwisko)