Ian McEwan, Olga Tokarczuk, Margo Jefferson, Colm Toibin, Serhij Żadan, Michel Houellebecq, Annie Ernaux, Abdulrazak Gurnah, Alejandro Zambra, Meghan O'Rourke, Colleen Hoover, Paolo Giordano, Kim de l'Horizon, Elfriede Jelinek, Lola Lafon, Milan Kundera, Kateřina Tučková, Trygve Riiser Gundersen, Cormac McCarthy

[GAZETA WYBORCZA] "Opus magnum polskiej pisarki i książki francuskiej noblistki. Co czytał świat w 2022 roku?"

Co czytano w 2022 roku w Norwegii, a co we Włoszech, Grecji czy Hiszpanii?

Przygotowałem dla Was przegląd najciekawszych tytułów, rankingów i informacji.

---

Mam nadzieję, że w Polsce ukaże się czeska "książka roku". Czescy czytelnicy i czytelniczki w 2022 roku najchętniej sięgali bowiem po powieść Kateriny Tuckovej "Bílá Voda".

Oparta na prawdziwych wydarzeniach powieść opowiada o zakonnicach, które odmówiły przejścia do świeckiego życia i zostały skierowane w latach 50. przez komunistyczny reżim czechosłowacki do prac przymusowych. Powieść opowiada o konfrontacji kobiet nie tylko z reżimem, ale też zaprzedanym mu Kościołem katolickim. Tuckova znana jest polskim czytelnikom dzięki powieści "Boginie z Žítkovej" przełożonej przez Julię Różewicz.

---

Więcej ciekawostek w dużym tekście, do którego kierunek zwiedzania znajdziecie w komentarzu, a ja dodam, że to zdecydowanie był francuski rok w literaturze. Nagrodę Nobla za "odwagę i kliniczną przenikliwość" otrzymała Annie Ernaux. Sukces pisarki przyspieszył przekłady – i to właśnie francuska autorka najczęściej pojawia się na listach najważniejszych książek roku, także w swojej ojczyźnie. Wielkim sukcesem okazała się również nowa powieść Michela Houellebecqa "Unicestwienie" (tłum. Beata Geppert), która ukazała się w kilku krajach i wielu krytyków wypowiedziało się o niej bardzo pozytywnie.

Klik, bo się napracowałem (i jest tam sporo dobra).

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Ile fajerek w hecy?