Rupi Kaur, Bob Dylan, Julia Fiedorczuk, Gazeta Wyborcza, Anne Carson, Louise Glück, Amanda Gorman, Warsan Shire, Forrest Gander, Bei Dao, Raúl Zurita

[GAZETA WYBORCZA] "9 najważniejszych poetów świata. Ona pisze dla Beyoncé, on pisze zdania długości paru kilometrów..."

Od instapoezji po wiersze wypisywane w pustynnym piasku.

Kto pisze poezję w trzeciej dekadzie XXI wieku, kogo pokochali czytelnicy i czytelniczki? A kogo jeszcze nie znają, a powinni?

Dziś na stronie, a jutro na kilku stronach GW mój artykuł poświęcony współczesnej poezji - od Rupi Kaur i Amandy Gorman (na zdj.) po Anne Carson. Nie, nie żartuję - instapoezja Kaur jakkolwiek by nie była momentami banalna, ma miliony czytelników i czytelniczek, do których jednak przemawia. I cenniejsza jest próba zrozumienia, niż zaprzeczania czy pomniejszania.

Co do nas przemawia? Warsan Shire, której wiersz "Dom" podbił Internet kilka lat temu, czy Anne Carson, którą ktoś nazwał "reinkarnacją antycznej poetki".

Uważana za najwybitniejsze, obok „Słodko-gorzkiego erosa", opublikowana w 1998 roku „Autobiografia czerwonego" to oparta na zachowanych fragmentach utworów starożytnego greckiego poety Stezychora uwspółcześniona wersja mitu o Heraklesie i Gerionie. „Autobiografia…" jest poematem pełnym odwołań do innych tekstów kultury, a jak pisze o nim Julia Fiedorczuk: „Tajemnica talentu kanadyjskiej pisarki polega między innymi na tym, że przy całej swojej erudycji potrafi ona po prostu wzruszać".

Kim jest Bei Dao i co robił na pustyni Raúl Zurita? Polecam się lekturze.

Lista najważniejszych poetów i poetek XXI wieku z Rupi Kaur i Anne Carson?

Julia Fiedorczuk, która była moją przewodniczką po niektórych poezjach (dziękuję za krytyczne zaangażowanie!), przypomina, że Ezra Pound powiedział kiedyś, że poeci są „antenami" swojego plemienia. – To znaczy, że najszybciej „odbierają" określone sygnały z otoczenia. Podobnie jak w międzywojniu, kiedy kwitły ruchy awangardowe, tak i teraz świat podlega głębokim i gwałtownym przemianom. Zmienia się nasza codzienność, otaczające nas technologie, cały materialny świat, sposoby komunikowania się – i pejzaż uczuć.

Polecam się lekturze.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: W jaki dzień zaczyna się poniedziałek? W mianowniku.