Empik, Gazeta Wyborcza, Książka Tygodnia, Wojciech Jagielski, Pasje

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Wojciech Jagielski, "Inna strona świata"

Czy istnieje inna strona świata? Wojciech Jagielski zaprasza na wyprawę, podczas której dowiemy się o świecie dużo więcej, niż nawet jeśli bardzo uważnie śledzimy codzienne newsy.

Zaczynamy w Iranie. Masud Pezeszkian zostaje prezydentem. Jagielski przedstawia zarówno sylwetkę nowego prezydenta, ale i wciągająco opowiada tym, czym różnią się od siebie "gołębie" i "jastrzębie". Jedni i drudzy choć ze sobą walczą, to cel mają jeden. Chodzi o "utrzymanie władzy i korzystanie z jej owoców".

Z Iranu kierujemy się do Indii, gdzie Narendra Modi prowadzi wyrafinowaną grę w poszukiwaniu "trzeciej drogi" w konflikcie między Zachodem a Rosją. To oczywiście kontynuacja polityki niezaangażowania czasów "Żelaznej Kurtyny", która miała uchronić państwa globalnego południa (ale nie tylko) przed uwikłaniem się w podział. Jak robi to Modi? Co na to Chiny, główny rywal Indii? A Nepal?

(...)

Bhutan, Mauretania, Armenia, Jordania... "Inna strona świata" to jednak nie tylko przyspieszone oprowadzenia po świecie, ale też interesująco skomponowana opowieść o tegoż świata problemach. W części zatytułowanej "Młodość kontra władza" Jagielski pokazuje, że na całym niemal świecie trwa konflikt pokoleniowy. Pisze o Astiaż i Amirze, którzy tańczyli na teherańskim placu Wolności, za co zostali wtrąceni do więzienia. Jedną z nałożonych na nich kar - poza pięcioletnim pozbawieniem wolności - był też zakaz używania internetu.

Po aresztowaniu Astiaż i Amira wybuchły zamieszki, ale młodzi bojownicy zostali zmuszeni do zejścia z barykad. Nie zapomnieli jednak o rewolucji. Iran wrze, gospodarka jest w fatalnym stanie, a młodzi ludzie nigdy nie zapomną tragicznej pary kochającej taniec.

***

Całość - TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jakie stopy opisała Szmaglewska?