
Jerzy Kozłowski, Tomasz Pindel, Aleksandra Paszkowska, Stanisław Łubieński, Weronika Murek, Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza, Marek Krajewski, Kaja Gucio, Mateusz Adamczyk, Percival Everett, John Williams, Maciej Stroiński, Arkadiusz Żychliński, Roberto Bolaño, Han Kang, Monika Helfer, Kaveh Akbar, Grażyna Stachówna, Justyna Najbar-Miller, James Kestrel, Maciej Szymański, Nina Pluta, Peter Pomeranstev
[GAZETA WYBORCZA] "14 książek na wiosnę. "Czytam! Nie chcę, żeby mi przeszkadzano!"
Czy u Państwa za oknem rozgościła się już - cytując za Leśmianem - "wiosna rzetelna"?
Czas na porządki i przyjemności z książką. Ale jak przy takiej mnogości impulsów w tym codziennym chaosie znaleźć chwilę na czytanie? Na pewno warto sobie dobrze zaplanować lekturę.
Pamiętajcie o poradach Itala Calvina zawartych w jego powieści "Jeśli zimową nocą podróżny". Pisał Calvino tak: "Rozluźnij się. Wytęż uwagę. Oddal od siebie każdą inną myśl. Pozwól, żeby świat, który cię otacza, rozpłynął się w nieokreślonej mgle. Drzwi lepiej zamknąć: tam zawsze gra telewizor. Powiedz im to od razu: »Nie, nie chcę oglądać telewizji!«. Podnieś głos, inaczej cię nie usłyszą: »Czytam! Nie chcę, żeby mi przeszkadzano!«.
Ale co czytać?
Z doświadczenia wiem, że dobrze ułożony harmonogram lektur gwarantuje jako taki sukces czytelniczy. Najgorzej jest bowiem, gdy książki nas zaskakują. Wyzierają z witryn nielicznych księgarni, przyczajają się na nas w komunikacji publicznej. Wtedy łatwo o zwątpienie wobec aktualnej lektury. Do tego dochodzi obezwładniające poczucie, że każdego dnia może ukazać się jakaś książka, która będzie remedium na horror życia w ciekawych czasach. Mając plan lektur możemy nie poddawać się sile tego uczucia.
Zatem przychodzę do was z propozycją planu lektur.
Będzie mi miło, jeśli spotkamy się chociaż przy jednej z nich.
Skomentuj posta