Czarne, Jan Dzierzgowski, Literacki Sopot, Patrick Radden Keefe

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Patrick Radden Keefe, "Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej"

Keefe’owi udało się połączyć niezwykle wręcz szczegółową dokumentację z wciągającą, pełną zwrotów akcji i napięcia opowieścią, dzięki której możemy przyjrzeć się temu jak i dlaczego zwykli ludzie stają się mordercami. Niesamowity, wielki (też dosłownie) reportaż.

“Jean McConville miała trzydzieści osiem lat, kiedy zniknęła”. W ciążę zachodziła czternaście razy, cztery razy poroniła, a najstarsza córka miała dwadzieścia lat, gdy jej matkę wyprowadzili z domu obcy ludzie. Był rok 1972, a działo się to w Belfaście, mieście w którym przemoc była codziennością, a takie sceny choć nadal szokowały, to nie dziwiły.

Patrick Radden Keefe podąża tropem pani McConville i próbuje rozwikłać zagadkę jej zaginięcia. To, czy mu się to uda jest w “Cokolwiek powiesz, nic nie mów” jednak mniej istotne niż to, co odkryje w trakcie poszukiwań. A odkryje i pokaże czytelnikom oraz czytelniczkom, że w hasłach, do których są przyzwyczajeni jak IRA, konflikt w Irlandii Północnej i terroryzm kryją się prawdziwi ludzie. Czasem bardzo źli, niekiedy umiarkowanie, bywa że przypadkowi. Niektórzy “Kłopoty”, bo tak nazywają mieszkańcy i mieszkanki Irlandii Północnej czas konfliktu, traktowali jak życiową przygodę, zabawę z bronią na dobrze znanych podwórkach. Dla innych była to misja. A dla większości ciąg wydarzeń, który zmienił ich życie.

Więcej jak klikniecie, a z autorem rozmawiam w sobotę na Literacki Sopot

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: W 1993 roku literackiego Nobla dostała... (podaj imię i nazwisko)