Czarne, Nagroda Literacka Nike, Zbigniew Rokita

NAGRODA NIKE 2021 dla Zbigniewa Rokity za "Kajś"!

“Kajś” z Nike!!!

Zbigniew Rokita laureatem 25. edycji Literackiej Nagrody “Nike”!

Jury podjęło identyczna decyzję jak czytelnicy i czytelniczki w swoim plebiscycie!

"To faszystowskie gówno, w którym się teraz znajdujemy, też się kiedyś skończy" - powiedział na gali nagrody “Nike” Grzegorz Piątek. 

Wczorajszą galę zdominował protest i jedno pytanie: “Gdzie są dzieci z Michałowa?”

25 rocznica nagrody z jednej strony pokazała jej siłę, za którą odpowiada zarówno to kto ją organizuje i transmituje, długa historia i potrzeba istnienia “najważniejszej” nagrody literackiej. Z drugiej strony obnażyła problemy, przed jakimi stoi nagroda, która rości sobie prawo do oceniania wszystkich gatunków literackich. 

Czytelnicy już 6 raz z rzędu nagrodzili literaturę non-fiction, a w finale nagrody znalazła się tylko jedna powieść i to zdecydowanie obniżająca poziom tego finału, szczególnie gdy ma się świadomość jakie tytuły nie dostały się nawet do dwudziestki. W ostatnich dziesięciu edycjach nagrodzono zaledwie trzy powieści. No i chyba wiele mówiący jest fakt, że książką 25-lecia NIKE zostało "Nie ma" Mariusza Szczygła

Bardzo się cieszę z nagrody dla "Kajś" Pamiętam, że gdy skończyłem czytać książkę Rokity pomyślałem - w końcu ktoś to napisał. “Kajś” był jedną z moich książek roku, pisałem o nim kilka razy, w “Gazecie Wyborczej” znajdziecie mój wywiad z autorem jak i mikroreportaż z Gliwic

Chyba o żadnej książce tyle razy przez ostatni rok się nie wypaszczałem, jak o “Kajsiu” (lubię sobie odmieniać ten tytuł).

To, co niezwykle w tej książce cenne to próba naszkicowania portretu Śląska, który jest kubistyczny, wielopłaszczyznowy, wbrew jednowymiarowym wizjom. To książka o poszukiwaniu tożsamości, historia regionalna, ale napisana w sposób uniwersalny. W “Kajsiu” ważne dla siebie momenty odnajdują Ci, którzy czują, że polityka historyczna, centralne i większościowe narracje tożsamościowe pomijają ich doświadczenie. Czyli większość z nas. 

TU ZNAJDZIECIE NASZĄ  ROZMOWĘ

TUTAJ RECENZJĘ "KAJŚ"

TU TEŻ RECENZJA

TU KSIĄŻKA W MOIM TOP 10 ZA 2020 ROKU

 

trzy komentarze

Magdalena

04.10.2021 11:53

Bardzo, ale to bardzo cieszę się z wygranej Zbigniewa Rokity! W jego książce odnalazłam własne dylematy tożsamościowe, związane nie tylko ze 'śląskością', ale także emigracją poza kraj. Wielkie uznanie i życzenia wielu spełnień literackich!

bb

05.10.2021 23:35

To taki dziś jest język dialogu, pojednania, miłości ? ??????

bb

05.10.2021 23:39

miałam na myśli to "faszystowskie gówno", gdyby ktoś nie wiedział o co chodzi

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Co leży na zakręcie w pewnej powieści dla dziewcząt?