Czarne, Marginesy, W.A.B, Hanna Krall, Szczepan Twardoch, Mikołaj Grynberg, Znak, Korporacja Ha!art, Zośka Papużanka, Wydawnictwo Literackie, Agora, Adam Leszczyński, Klementyna Suchanow, Zyta Rudzka, Marek Sterlingow, Dorota Karaś, Zbigniew Rokita, Łukasz Łuczaj

KSIĄŻKI ROKU 2020 Zdaniem Szota

[TOP 10]

Dziesięć najważniejszych książek tego roku - moim zdaniem. Zdaniem Szota. Bez fikcji aktualnie.

KSIĄŻKA ROKU

🥇Mikołaj Grynberg, “Poufne”

UZASADNIENIE:

Książka Grynberga dla każdego będzie czymś innym - dla jednych opowieścią o rodzinie przepełnionej miłością i dbaniem o wspólnotę, dla innych o traumie wyrażanej w mikropęknięciach, dla innych - opowieścią o ich życiu. O żadnej książce w tym roku nie słyszałem tak często od znajomych - “to moja historia”, “to może i rodzina Grynberga, ale też i moja”. Rzadko zdarza się, by korzystając z autobiograficznych motywów stworzyć powieść uniwersalną - żydowską, polską, ciepłą, wzruszającą, bolesną, zabawną. A do tego nieprzegadaną, szkatułkową, intrygującą formalnie. I może bym nie umieścił “Poufnych” historii Grynberga na pierwszym miejscu, gdyby nie wszyscy ci czytelnicy i czytelniczki adoptujący tę powieść na użytek własnych historii. Ich opowieści są najlepszym dowodem na arcydzielność tego, co w tej skromnej książce się wydarza. Chylę czoła!

PODIUM:

🥈Zyta Rudzka, “Tkanki miękkie”

🥉 Adam Leszczyński, “Ludowa historia Polski”

WYRÓŻNIONE:

🏅Dorota Karaś, Marek Sterlingow, “Walentynowicz. Anna szuka raju”

🏅Hanna Krall, “Smutek ryb” i “Synapsy Marii H.”

🏅Łukasz Łuczaj, “Seks w wielkim lesie”

🏅Zośka Papużanka, “Przez”

🏅Zbigniew Rokita, “Kajś”

🏅Klementyna Suchanow, “To jest wojna”

🏅Szczepan Twardoch, “Pokora”

Gdy teraz patrzę na moją listę top 10, okazuje się, że najważniejsza była dla mnie przeszłość i próby rozliczenia się z nią. Może dlatego, że teraźniejszość jest przytłaczająca ale też daje przestrzeń do zastanowienia się nad tym jak widzimy świat i jak go opowiadamy. I do odkrywania takich opowieści chciałbym przez swoje zestawienie “książek roku” Państwa zachęcić.

WIĘCEJ UZASADNIEŃ TUTAJ

[WSZ]

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Erna Eltzner to bohaterka powieści jakiej autorki (podaj nazwisko)