Gazeta Wyborcza, Annie Ernaux, Literacki Nobel

[GAZETA WYBORCZA] "Pisze mięsem". Kim jest noblistka Annie Ernaux?

"Pisze mięsem" - zdanie zapisane przez Grażynę Plebanek doskonale określa jaką literaturę znajdziecie w "Latach" Annie Ernaux (tłum. Magdalena Budzińska i Krzysztof Jarosz).

Ernaux została 119. laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Francuska pisarka została nagrodzona "za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci".

Choć francuska literatura jest najczęściej nagradzaną Noblami literaturą na świecie, Ernaux jest pierwszą kobietą z tego kraju wyróżnioną przez szwedzkich akademików. To już Polska ma więcej Noblistek. O czym to świadczy? O pewnej tradycji kulturowej - zarówno we Francji jak i w odbiorze tamtejszej literatury - otóż wielkie książki pisali "wielcy" mężczyźni. Kobiety tworzyły "Écriture féminine", jak określiła to Hélène Cixous. Choć warto pamiętać, że dla Cixous był to termin określający również wrażliwość niektórych mężczyzn - Geneta czy Joyce'a.

Ernaux w swoich książkach i tekstach często powołuje się na Simone de Beauvoir, jednak nie bezkrytycznie. Pisarka ma "poczucie bezsilności dyskursu filozoficznego w stosunku do doświadczenia życia" jak pisała Marie-Laure Rossi. Dlatego w swoich książkach raczej opisuje życie, a nie filozoficzne teorie bliższe Cixous czy de Beauvoir.

Więcej o Ernaux znajdziecie w GW.

Wylądowałem w dziale "wydarzenia", co cieszy bo to jest wydarzenie i postać, która może być dla wielu twórców inspiracją.
 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Wisława Szymborska literackiego Nobla dostała w roku...