Czarne, Aleksander Kaczorowski, Empik, Książka Tygodnia, Pasje

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Aleksander Kaczorowski, "Babel. Człowiek bez losu"

Aleksander Kaczorowski pisze tak, że jego bohaterowie stają przed nami jak żywi. I choć może dzisiaj w ogóle nie interesuje was Izaak Babel, rosyjski pisarz pechowo uwikłany w historię, to w trakcie lektury “Człowieka bez losu”, zaopatrzycie się w jego dzieła zebrane.

***

Ponoć nie przypominał pisarza. Zdaniem przyjaciela, Izaaka Liwszyca, “można go było wziąć za komiwojażera albo maklera”. Miał być “z lekka przygarbiony, prawie bez szyi z powodu dziedzicznej odeskiej astmy, z nosem podobnym do dziobu kaczki”.

Izaak Babel nie wyglądał też jak okaz zdrowia, gdy latem 1921 roku razem z żoną zamieszkał w daczy przy plaży. Letnisko Fontanna, jak pisze Aleksander Kaczorowski w porywającej biografii rosyjskiego pisarza, Izaaka Babla, “było zrujnowane, ogrody zarosły piołunem”, ale i tak żyło się tam lepiej niż w oddalonej o 30 km. Odessie, gdzie “żarówki obrosły w grubą warstwę kurzu”.

Postapokaliptyczny krajobraz był skutkiem walk między zwolennikami i przeciwnikami bolszewickiej rewolucji. Odessa została niemal odcięta od świata. W morzu przynajmniej były ryby. Konstanty Paustowski, pisarz który swoje momenty chwały będzie miał dopiero w kolejnej dekadzie, wspominał że lato 1921 roku w Fontannie było “wesołe, a zarazem smutne” - Wesołym czyniła je nasza młodość, a smutne wydawało się wskutek nieustannej lekkiej trwogi w sercu - pisał we wspomnieniach, których tytuł najlepiej opisuje to, czego doświadczali młodzi, odescy pisarze - “Czas wielkich oczekiwań”.

Po co czytać o rosyjskich pisarzach, którzy na letnisku pod Odessą mają wielkie oczekiwania wobec przyszłości? Choćby po to, by odkryć jednego z największych stylistów literackich XX wieku - Izaaka Babla. Pisarza, który czytany współcześnie zniewala zadziwiającym bogactwem frazy, ale też niezwykle trafnymi obserwacjami świata, który przyszło mu oglądać. I o tym świecie doskonale pisze też Aleksander Kaczorowski, bohemista, tłumacz i biograf. Pisał o Hrabalu w książce "Gra w życie", później w "Słodkiej apokalipsie". Innym ważnym dla Kaczorowskiego pisarzem i bohaterem jednej z książek jest Ota Pavel. autor wybitnego zbioru opowiadań "Śmierć pięknych saren". Teraz poznajemy “Człowieka bez losu”.

Więcej o tej doskonale napisanej biografii - TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Czego katastrofa następuje u Haliny Snopkiewicz?