Magdalena Grzebałkowska, Agora, Empik, wywiad

[WYWIAD] „To nie jest tylko książka o Polsce” – wywiad z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki „Wojenka”

Wojciech Szot: „Wojenka”, Twoja nowa książka zaczyna się od informacji, która może być dla wielu czytelników i czytelniczek szokująca. Rok szkolny w Polsce w 1939 roku nie rozpoczynał się pierwszego września.

Magdalena Grzebałkowska: Dla mnie to było też zaskoczenie. Wpadłam na to dopiero kończąc pisać książkę, gdy sprawdzałam historię jednego z bohaterów, który opowiadał mi jak pierwszego września stał w sieni w ubranku z tornistrem, gdy nagle z radia w kuchni popłynęła informacja, że rozpoczęcie roku zostaje odwołane, bo wybuchła wojna. Chciałam znaleźć taką depeszę radiową. I nagle nie ma. Przejrzałam rozporządzenia i uchwały ówczesnego ministerstwa edukacji i okazało się, że już kilka miesięcy wcześniej było wiadome, że rok szkolny rozpocznie się później.

WSZ: Czym się zajmowało ministerstwo edukacji w 1939 roku?

MG: Tym, co zawsze - informowaniem o otwarciu nowych szkół, kontrolach, programach. Do czerwca wszystko było jak zawsze, może z tą różnicą, że młodzież miała dodatkowe przeszkolenie na wypadek bombardowania. Potem przyszły wakacje i przełożenie rozpoczęcia roku szkolnego. Jeszcze w niedzielę, 3 września gazety informowały, że rok szkolny zapewne zacznie się 11 września. To myślenie, że wojna skończy się za tydzień mnie rozczula.

CAŁOŚĆ TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Wisława Szymborska literackiego Nobla dostała w roku...