Gazeta Wyborcza, Jarosław Hrycak

[GAZETA WYBORCZA] "Ukraińcy nie zrobili za wiele, by rozliczyć się z Holocaustem. Ale zrobili więcej niż Rosjanie" - wywiad z Jarosławem Hrycakiem

Jarosław Hrycak: Co pan ma na tej koszulce?

Wojciech Szot: Cytat z Wisławy Szymborskiej. „Wolę piekło chaosu od piekła porządku".

JH – Ja wybieram teraz piekło porządku. To o czym pan chce rozmawiać?

WSZ - Może najpierw o tym, dlaczego wszyscy mnie do pana odsyłają, gdy pytam o kwestię Holocaustu w Ukrainie.

JH – Jak trudny temat, to do Hrycaka. Już się przyzwyczaiłem. Polacy mieli i wciąż mają problem z Holocaustem, podobnie jak Ukraińcy. To problem wspólny, choć inaczej przepracowany.

Przyjrzyjmy się przeszłości. Trzeba pamiętać, że historycznie najwięcej Żydów mieszkało właśnie na terenach wschodnich – obecnych Białorusi, Litwy i Ukrainy. Przed I wojną światową w Wilnie czy we Lwowie mieszkało więcej Żydów niż w Nowym Jorku czy Jerozolimie.

Dzisiaj Ukraina na równi z Polską i Rumunią ma wizerunek kraju, w którym panował olbrzymi antysemityzm. I choć to opinia przesadzona, to jest w niej sporo prawdy. Ale nie każdy naród chce się przyznać do krzywd, które wyrządził innym. A tym bardziej naród, który padł ofiarą agresji.

WSZ - Ktoś mi powiedział, że Ukraina wciąż czeka na swoje Jedwabne. Nadejdzie?

JH – Nie wiem. Timothy Snyder zauważył, że nigdy by nie doszło do takich dyskusji jak ta wokół Jedwabnego, gdyby Polska była w strefie wpływów rosyjskich, a nie w Unii. Jedwabne wywołało ostrą debatę publiczną, ale prowadzoną w relatywnie komfortowej sytuacji.

Więcej TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Co miał na piersi wykłute Azja Tuhaj-bejowicz?