Jacek Giszczak, Jerzy Kozłowski, W.A.B, Joanna Polachowska, Wydawnictwo Poznańskie, Rebis, Katarzyna Sajdakowska, Jacek Żuławnik, Znak, Karakter, Kultura Gniewu, Sylwia Chutnik, Timof Comics, Jolanta Kozak, Colm Toibin, Pauza, Zyta Rudzka, Cyranka, Clarice Lispector, Filtry, Anthony Doerr, Mohamed Mbougar Sarr, Rosemary Valero-O'Connell, Mariko Tamaki, David Foster Wallace, Christophe Blain, Jean-Marc Jancovici, Édouard Louis, Wojciech Sawala, Patryk Pufelski

[GAZETA WYBORCZA] Książki nagrodzone, książki-legendy. Na co czekamy jeszcze w 2022 r.

Przerażają mnie stosiki książek, które rozpanoszyły się w mojej patodeweloperce AD 1964. Zaległości rosną tak, że nieomal przestałem się nimi przejmować (tak, mam specjalny stosik “na wakacje” i osobny “na ew. kowid”). A tu jeszcze z trwogą człowiek spogląda w przyszłość.

Dzisiaj w GW piszę o książkach, na które czekam i - jak podejrzewam - w oczekiwaniach tych nie jestem sam. Marzę o tym, żebyście już w łapki dostali książkę Sarra, “Najskrytsza pamięć ludzi” w przekładzie Giszczaka, którą przeczytałem na wydechu i jestem zachwycony. Wspólnie poczekamy na “Pasję wg G.H.”, jedną z najważniejszych książek w historii brazylijskiej literatury.

Clarice Lispector to pisarka zdecydowanie za mało u nas znana. Książkę przełoży Wojciech Sawala, który jest specjalistą od biografii i dzieła brazylijskiej pisarki. Poproszony o kilka zdań na temat “Pasji…” mówi tak: - Ta książka jest traktatem mistycznym, ponieważ mówi o spotkaniu z absolutem. Ten absolut wciela tutaj karaluch. Patrząc na niego, bohaterka konfrontuje się z pierwotnym wstrętem wobec życia, który ustanawia nas jako ludzi, ale też jakoś nas wypacza. “Pasja…” stawia pytanie o to, czy możliwe jest przezwyciężenie tego wstrętu, jako praźródła fałszu i przemocy.

Już za chwilę nowa powieść Sylwii Chutnik, a Zyta Rudzka wczoraj ogłosiła, że postawiła ostatnią kropkę w książce “Ten się śmieje, kto ma zęby”. Czyżby ktoś stracił zęby u Rudzkiej? I kto się będzie śmiał ostatni? Czekam.

Chciałbym tu też dodać książkę, która nie zmieściła się w zestawieniu, a mianowicie "Pawilon małych ssaków" Patryka Pufelskiego.

Zwierzaczkowy zajawkowicz - takie określenie usłyszałem, gdy zacząłem rozpytywać o autora “Pawilonu małych ssaków”. Patryk Pufelski przez lata pracował w krakowskim zoo, opiekując się pingwinami. Renata Radłowska pisała w “Tygodniku Krakowskim”: - Prawdopodobnie jest jedynym w Polsce człowiekiem, który rozmawia z pingwinami (czyli on je rozumie, a one rozumieją jego).

Filmy z pingwinami przewracającymi się na lodzie, czy wskakującymi do wody mogę oglądać godzinami, zatem jestem bardzo zaintrygowany tym, co dzieje się w “pawilonie małych ssaków”. Książka, którą wyda Karakter, ma być “dziennikiem chłopaka - Żyda, geja, który od kilku lat zajmuje się zwierzętami, pracując w ogrodach zoologicznych - i pisze o wszystkich tych wymiarach swojej egzystencji w całkowicie świeży, osobny i niepodrabialny sposób”. Co prawda nie spotkałem się jeszcze z opisem wydawniczym, w którym ktoś by napisał, że autor “pisze w sposób nie nowy, masowy i łatwy do skopiowania”, ale ufam, że nie są to tylko marketingowe zabiegi. Bo przecież człowiek, który rozmawia z pingwinami, musi mieć coś ciekawego do powiedzenia. Wyczekuję zaintrygowany.

---

A Państwo czekają na jakieś tytuły, czy raczej z przerażeniem patrzą na rosnące stosiki i marzą, by na kilka miesięcy osoby piszące pojechały na twórcze wakacje?

Więcej o książkach na drugą połowę roku - TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Iwasiów jak lody