Mikołaj Grynberg, Krzysztof Ostrowski, Bartosz Sztybor, Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Gazeta Wyborcza, Tina Oziewicz, Rozkoszny, Piotr Beczała, Marcin Dorociński, Łukasz Żal, Agnieszka Holland, Władysław Reymont, Anna Sułkowska-Migoń, Hania Rani, 11 bit studios, Behemoth, Vader

[GAZETA WYBORCZA] "Sukcesy Polaków na świecie. To był dobry rok dla kultury"

Czas na Wasz ulubiony "sukces Polaków na świecie".

W 2023 roku w rolach głównych wystąpili: Piotr Beczała, Tomasz Konieczny, Jakub Józef Orliński, Hania Rani, Behemoth, Vader, 11 bit studios, Anna Sułkowska-Migoń, Krzysztof Warlikowski, Władysław Reymont, Agnieszka Holland, Mikołaj Grynberg, Łukasz Żal, Marcin Dorociński, Bartosz Sztybor i Krzysztof Ostrowski, Rozkoszny, Joanna Bator, Tina Oziewicz i - tradycyjnie - Olga Tokarczuk.

***

Jak mierzyć "światowy" sukces w kulturze? To niełatwe. W literaturze sukcesem jest już przekład na inny język. Nagrody dla polskiej literatury zdarzają się wyjątkowo rzadko. Nobel dla Olgi Tokarczuk nas trochę rozpieścił. W teatrze sukcesem są dobre recenzje ze spektakli wystawionych na mniej lub bardziej prestiżowych zagranicznych scenach. Sama praca w takich miejscach bywa sukcesem. W świecie gier komputerowych sukcesy bywają globalne, bo to kultura dostępna niemal dla każdego.

Nawet w obrębie jednej dziedziny, o czym wiedzą moje koleżanki i koledzy zajmujący się muzyką, sukces nie jest równy sukcesowi. Jak porównać sukces pianisty latami przygotowującego się do konkursu, do nagłego sukcesu piosenki, która stała się viralem? Dlatego nie porównujemy sukcesów, a z każdego się cieszymy.

Nie można zapomnieć, że polscy twórcy (Lupa nie był sam) wywołali też jeden z większych skandali ubiegłego roku, ale tym razem spróbujmy spojrzeć na to, co dobrego wydarzyło się w 2023 roku.

***

Pisanie tego artykułu było zadaniem naprawdę trudnym, dziękuję całej redakcji za pomoc. Ale też było zadaniem niezwykle przyjemnym, bo fajnie jest przez chwilę poczuć, że udaje się nam.

Nigdy nie jesteśmy też skazani tylko na siebie, dlatego w artykule znajdziecie jedną osobę, która Polką nie jest, ale jej osiągnięcia decydują o sukcesach polskich autorek i autorów - Antonia Lloyd-Jones dba o to, by w anglojęzycznym świecie o polskiej literaturze się pamiętało. Robi to też Sean Gasper Bye, tłumacz "Rejwachu" Mikołaja Grynberga, książki która odniosła na tzw. "Zachodzie" jeden z największych - mierzony nominacjami do prestiżowych nagród - sukcesów w ostatnich latach.

Więcej sukcesów - TUTAJ
 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Całe jej życie opisała Helena Boguszewska