Ngũgĩ wa Thiong’o, Peter Nadas, Olga Tokarczuk, Margaret Atwood, Jennifer Croft, Literacki Nobel, Maryse Condé, Anne Carson, Haruki Murakami, Ludmiła Ulicka, Marilynne Robinson

Nobel 2019?

Zbliża się Nobel literacki. W tym roku podwójny. Na stronach bukmacherów pojawiły się typowania, i - co nie jest aż tak bardzo zaskakujące - na dziewiątej pozycji znalazła się Olga Tokarczuk!

Autorka “Prawieku…” w ostatnich latach odbiera słuszne międzynarodowe splendory, by przypomnieć choćby o międzynarodowym Bookerze za “Flights” w tłumaczeniu Jennifer Croft, czy ostatnio miejsce na “długiej liście” do National Book Award za “Drive Your Plow Over the Bones of the Dead” w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones.

W czasach, gdy w debacie publicznej ważne są takie wartości jak feminizm, ekologia i nowe podejście do relacji człowiek-zwierzęta, proza Tokarczuk wraz z jej walorami literackimi wydaje się idealnie pasować do nagrody. Dodam, że Greta Thunberg jest faworytką do pokojowego Nobla.

Faworytką do literackiego Nobla jest Kanadyjka, Anne Carson, co jest wiadomością wspaniałą, bo to pisarka trudna, dość hermetyczna a w Polsce publikowana chyba tylko w “Tekstach Drugich” i w “Zeszytach Literackich”.

Drugie miejsce przypadło pochodzącej z Gwadelupy Maryse Condé, nagrodzonej rok temu “alternatywnym Noblem”, a na trzecim miejscu znalazła się chińska pisarka Can Xue, również nieobecna na polskim rynku wydawniczym. Tradycyjnie na liście wysoko Haruki Murakami, Ngugi Wa Thiong'o (nie ukrywam, że kibicuję), ale też kolejne feministyczne pisarki jak Margaret Atwood, Ludmiła Ulicka czy Marilynne Robinson (jak ja bym chciał musieć raz jeszcze przeczytać “Gilead”!). Pierwszą dziesiątkę zamyka Peter Nadas.

Klasycznie na końcu stawki, 251 funtów za jednego płaci się w sytuacji gdyby Nobla dostał George R.R. Martin.

Komu byście dali Nobla? W tym roku możecie przyznać dwa, więc robi się ciekawiej :)

(źródło danych: Nicerodds)

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: W rosole u Musierowicz