Jerzy Kozłowski, Lauren Groff, Łukasz Witczak, Katarzyna Okrasko, Znak, Anna Gralak, Ann Patchett, Matthew Desmond, Gazeta Wyborcza, Filtry, Mariana Enriquez, Paul Murray, Teju Cole, Time, Esther Yi, Paul Yoon, Aaliyah Bilal, Marta Jordan, James McBride, Catherine Lacey, Maggie Smith, Naomi Klein

[GAZETA WYBORCZA] "Ulubieniec polskich czytelników i debiutanci. 10 najważniejszych powieści 2023 według "Time'a""

Rzućmy okiem na to, co proponują nam redaktorzy i redaktorki magazynu "Time".

Na ich liście 10 najważniejszych powieści 2023 roku znalazły się dwie książki, które już znamy. I przynajmniej dwie, o których wiemy, że zostaną przełożone na język polski.

***

Zaczęli od listy stu książek, które musisz przeczytać. Na liście stworzonej przez redakcję magazynu "Time" (tego od tytułu "Człowieka roku") znalazło się miejsce m.in. dla nowej powieści Eleanor Catton, ale zabrakło Zadie Smith. Kto jednak przeczyta 100 książek?

Dlatego "Time" wybrał dziesięć najważniejszych powieści roku 2023. I dziesięć najważniejszych książek non-fiction. Kogo naprawdę warto przeczytać i na czyje książki będziemy czekać w 2024 roku w Polsce?

"Od znudzonej copywriterki w Berlinie, która w ślad za gwiazdą K-popu udaje się do Seulu, do dziewczyny uciekającej z kolonialnej osady, bohaterowie wymienionych książek poszukiwali czegoś. Bezpieczeństwa, poczucia celu, ale też szansy na powrót do domu. Ich poszukiwania były pełne nadziei, odważne, a czasami niszczycielskie - dodają redaktorzy "Time'a".
Ukazały się w Polsce:

-> Ann Patchett, "Tom Lake", tłum. Anna Gralak
-> Mariana Enriquez, "Nasza część nocy", tłum. Katarzyna Okrasko, Marta Jordan

Ukażą się w 2024 roku:

-> Lauren Groff, "The Vaster Wilds" w przekładzie Jerzego Kozłowskiego, wyd. Pauza.
-> Paul Murray, "The Bee Sting", wyjdzie w Filtrach w przekładzie Łukasza Witczaka.

Więcej na temat listy, omówienie najciekawszych tytułów i jednego, którego nie ma na liście - kierunek zwiedzania w komentarzu.

Na zdjęciu Catherine Lacey, ktorej powieść "Biography of X" właśnie sobie zamówiłem jako prezent za wytrwanie do grudnia.

CAŁY TEKST TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Ile fajerek w hecy?