Biuro Literackie, Czarne, Anna Cieplak, W.A.B, Jerzy Jarniewicz, Książkowe Klimaty, WBPiCAK, Convivo, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Ostrowska, Maciej Płaza, Wielka Litera, Karakter, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Wydawnictwo Literackie, Agora, Marcin Wicha, Kacper Pobłocki, Agnieszka Szpila, Andrzej Stasiuk, Empik, Justyna Kulikowska, Nagroda Literacka Nike, Edward Pasewicz, Bartosz Sadulski, Kira Pietrek, Tymon Tymański, Anna Ciarkowska, Artur Domosławski, Agnieszka Gajewska, Leszek Szaruga, Części Proste, Przemysław Wielgosz, Aleksandra Zbroja

Nagroda Literacka Nike 2022 - komentarz do nominacji

Przyznawana od 1997 roku nagroda do tej pory trafiła m.in. w ręce Mariusza Szczygła, Cezarego Łazarewicza, Olgi Tokarczuk czy Joanny Bator. Rekordzistami są Wiesław Myśliwski i nasza Noblistka, którzy zdobyli dwie nagrody główne. Tokarczuk aż pięć razy wygrała plebiscyt czytelników i czytelniczek.

Oprócz statuetki, zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych. Wysokość nagrody niestety od lat nie była rewaloryzowana. Co to oznacza? Krótka lekcja ekonomii - kwota 100 000 zł z roku 2000, w ubiegłym była warta 55905 zł. W tym jeszcze mniej.

Tak czy inaczej, Nike wciąż pozostaje nagrodą, która najbardziej przyciąga uwagę mediów i znacząco wpływa na sprzedaż - zwłaszcza wyróżnionych - tytułów.

(...)

Kogo brakuje? Wielką niespodzianką jest brak „Czystki” Katarzyny Surmiak-Domańska, autobiograficznego reportażu uznanego przez „Książki. Magazyn do czytania” za książkę roku. Podobnie zaskakuje nieobecność Filipa Zawady i jego „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”. To bolesna i niełatwa opowieść (choć jak zawsze z czarnym humorem), która zebrała doskonałe recenzje. Także ze smutkiem przyjmuję nieobecność wśród nominowanych zbioru esejów Piotra Oczki, „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii”.

O tym na co zwrócili uwagę jurorzy i jurorki, czy można znaleźć wspólny klucz dla większości nominowanych i wiele więcej - TUTAJ
 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywał się chomik Ewy Kuryluk?