Gazeta Wyborcza, Jakub Żulczyk, Dorota Masłowska, Magdalena Grzebałkowska, Szczepan Twardoch, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, Jacek Dehnel, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Marcin Wicha, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Anna Bikont, Michał Witkowski, Adam Leszczyński, Cezary Łazarewicz, Maria Janion, Wiesław Myśliwski, Zyta Rudzka, Radek Rak, Bożena Keff, Artur Domosławski, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jacek Dukaj, Jan Tomasz Gross, Andrzej Leder, Książka 25-lecia
Plebiscyt "Książka 25-lecia" - głosowanie
Stosik 25-lecia? Które z tych książek macie w domu? Która z nich jest dla Was ważna, może najważniejsza?
Chcemy razem z Wami wybrać Książkę 25-lecia!
Najpierw jednak poprosiliśmy 40 dziennikarek i dziennikarzy o podanie ich “10 najważniejszych książek” mijającego 25-lecia tego stulecia. Stosik, który podpieram to właśnie tytuły, które najczęściej pojawiały się wśród wskazań zaproszonych przez nas osób.
Teraz czas na Czytelników i Czytelniczki. Książka 25-lecia to…?
***
Przez 25 lat w polskiej literaturze działy się rzeczy niezwykłe. Byliśmy świadkami fantastycznych debiutów, wybitnych tomów poezji i reportaży, które czytała "cała" Polska. Poznaliśmy "czułego narratora" i "cioty" z Lubiewa. Weszliśmy do Europy z naszymi umarłymi. Śledziliśmy wyczyny Jakuba Szapiry, Silnego i Kuby Niteckiego.
Odkrywaliśmy, kim były nasze babki. I sąsiedzi.
Pisarki i pisarze upominali się o to, że w świecie złożonym z setek opowieści wciąż brakuje wielu głosów.
Dzięki nim poznawaliśmy opowieści o tym, co sąsiedzi uczynili sąsiadom.
O tym, co patriarchat uczynił kobietom.
O kościelnych hierarchach chroniących tych, co skrzywdzili.
O "odmieńcach", którzy nie mówią już tylko "niech nas zobaczą"..
Pisarze i pisarki zabrali nas w podróż przez prawdziwą i wyobrażoną Polskę, kraj wielu języków i religii. I wielu problemów. Czasem pokazywali nam, że nie jesteśmy wyjątkowi. Że są inne światy, którym warto poświęcić uwagę.
***
Która z tych książek była dla nas najważniejsza? Która wyjątkowo zapadła w pamięci? Która nas zmieniła? I dlaczego na liście znalazły się akurat te 25 książki?
Oraz - najważniejsze - gdzie głosować?
Głosować możecie w tekście, do którego kierunek zwiedzania znajdziecie w komentarzu. Tam też odpowiedzi na wiele innych pytań.
A my - przez najbliższe trzy tygodnie - będziemy w moim miejscu pracy rozmawiać o polskiej literaturze ostatnich 25 lat. Wpadną do nas: Szczepan Twardoch, Małgorzata Szejnert, Paulina Małochleb, Przemysław Czapliński, Marcin Zwierzchowski… i będą niespodzianki! Zaczynamy!
Kto napisał “Książkę 25-lecia”? Zdecydujcie. Klik, klik.
Skomentuj posta