Czarne, Krzysztof Cieślik, Filip Zawada, Magdalena Grzebałkowska, Wydawnictwo Poznańskie, Robert Sudół, Znak, Karakter, Dowody Na Istnienie, Prószyński i S-ka, Kultura Gniewu, Timof Comics, Agora, Marcin Wicha, Wanda Hagedorn, Marlon James, Rebecca Solnit, Aga Zano, Kacper Pobłocki, Dariusz Żukowski, Magdalena Grochowska, Douglas Stuart, Barbara Kopeć-Umiastowska, Bernardine Evaristo, Ta-Nehisi Coates, Alison Bechdel, Ola Szmida, Helena Janeczek

Zapowiedzi 2021

Przeglądam książkowe zapowiedzi na najbliższy rok, choć kątem oka spoglądam na stertę książek z 2020, które czekają na lekturę i to wszystko zaczyna mnie przerażać. Ale rynek książki ma to do siebie, że chyba tylko w styczniu mamy krótką przerwę, a później startujemy.

Mógłbym wymienić dziesiątki ciekawych tytułów, które zaplanowano, ale pozwolę się ograniczyć do wspomnienia tylko o kilku, na które czekam bardziej niż na inne. Zatem na pewno przeczytam w tym roku:

luty 2021 - Rebecca Solnit, "Matka wszystkich pytań, tłum. Barbara Kopeć-Umiastowska, wyd. Karakter

marzec 2021 - Kacper Pobłocki, "Chamstwo. Ludowa historia Polski", Czarne

kwiecień 2021 - Marlon James, "Czarny lampart, czerwony wilk", tłum. Robert Sudół, Czarna Owca

kwiecień 2021 - Bernardine Evaristo, "Dziewczyna, kobieta, inna”, tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Poznańskie

czerwiec 2021 - Douglas Stuart, „Shuggie Bain”, tłum. Krzysztof Cieślik, Wydawnictwo Poznańskie

maj 2021 - Magdalena Grzebałkowska, "Dzieci wojny", Agora

maj 2021 - Ta-Nehisi Coates, "Między światem a mną", tłum. Dariusz Żukowski, Agora

Już teraz jaram się nowymi książkami Marcina Wichy (Karakter), Filipa Zawady (Znak), biografią Różewicza autorstwa Magdaleny Grochowskiej (Dowody na istnienie) i książkami o Susan Sontag (wspomnienia Nunez w Pauzie i biografia w Agorze)

Z prywatnych odkryć dodam jeszcze przełożoną z 2020 roku książkę Heleny Janeczek, którą Prószyński ponoć ma wydać w pierwszej połowie 2021 roku.

Prywata - w styczniu wyjdzie nowy komiks Wandy Hagedorn, autorki "Totalnie nie nostalgii" (rys. Jacek Frąś), której byłem wydawcą kilka lat temu. "Twarz, brzuch, głowa" narysuje uwielbiana przeze mnie zawodowo i prywatnie Ola Szmida. A jeszcze w tym roku zapewne ukaże się nowy komiks Alison Bechdel, w moim przekładzie, a wyda Timof Comics.

A Państwo czekają na jakiś tytuł? A może ktoś ma postanowienie noworoczne, żeby doczytać to, co nabył/pożyczył w 2020?

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Co leży na zakręcie w pewnej powieści dla dziewcząt?