Biuro Literackie, Czarne, W.A.B, Nisza, Jacek Podsiadło, WBPiCAK, Igor Jarek, Kasper Bajon, Linia, Karakter, Wydawnictwo Literackie, Agora, Stanisław Łubieński, Adam Leszczyński, Czuły Barbarzyńca, Jerzy Kronhold, Justyna Kulikowska, Waldemar Bawołek, Grzegorz Piątek, Mira Marcinów, Edward Pasewicz, Joanna Krakowska, Zbigniew Rokita, Elżbieta Łapczyńska, Krytyka Polityczna, Krzysztof Fedorowicz, Wysoki Zamek, Bożena Keff, Michał Komar, Aleksandra Lipczak, Robert Pucek, Monika Śliwińska, Nagroda Literacka Nike

NAGRODA LITERACKA NIKE 2021 - nominacje - komentarz

Tegoroczna edycja Literackiej Nagrody NIKE jest wyjątkowa, bo nagroda obchodzi właśnie ćwierćwiecze. Kto ma szansę na zostanie 25 laureatem bądź laureatką NIKE?

Rozczarowanie jest uczuciem wpisanym w każdy wybór jurorów konkursów i plebiscytów literackich. Nie inaczej jest w tym roku z Nagrodą Nike.

Bardziej niż to, kogo nominowano, zwraca uwagę to, kogo pominięto. Nie ma wśród nominowanych gigantów polskiej sceny literackiej - Szczepana Twardocha, którego „Pokora” to - moim zdaniem - najlepsza powieść śląskiego pisarza, Olgi Tokarczuk, której „Czuły narrator” był jedną z najlepiej sprzedających się książek ubiegłego roku i pokazał wielu czytelnikom i czytelniczkom jak inaczej można spojrzeć na literaturę i otaczającą nas codzienność, Joanny Bator, która w „Gorzko, gorzko” wróciła na Dolny Śląsk i napisała poruszająca sagę o kobiecym losie we współczesnej Polsce (i nie tylko), a także pisarek.

Nieporozumieniem jest niezauważenie przez jury „Poufnych” Mikołaja Grynberga, rozczarowaniem niedostrzeżenie niezwykłego talentu liryczno-prozatorskiego Zośki Papużanki w jej „Przez”. Na nominację nie załapała się Hanna Krall za „Synapsy Marii H.” i duet Karaś-Sterlingow za odkrywczą i świetnie napisaną biografię Anny Walentynowicz.

Więcej jak klikniecie.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Romansowa Teresa