Jacek Giszczak, Czarne, Łukasz Błaszczyk, Rafał Lisowski, Maciej Świerkocki, Jakub Jedliński, Karakter, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Wydawnictwo Literackie, Elizabeth Kolbert, Agora, Carmen Maria Machado, Jerzy Koch, Cyranka, Krzysztof Jarosz, Kolegium Europy Wschodniej, Marcin Gaczkowski, Filtry, Krzysztof Majer, Marieke Lucas Rijneveld, Annie Ernaux, Magdalena Budzińska, Bryan Washington, Mohamed Mbougar Sarr, Akwaeke Emezi, Tamara Duda, Denis Johnson, Byung-Chul Han, Rafał Pokrywka

KSIĄŻKI ROKU 2022 ZDANIEM SZOTA - literatura zagraniczna

Czas na TOP 10 najciekawszych dla mnie książek zagranicznych.

Zagraniczną książką roku wybrałem powieść Mohameda Mbougara Sarra, "Najskrytsza pamięć ludzi" (tłum. Jacek Giszczak, wyd. Cyranka), a co jeszcze znalazło się w 10? I dlaczego? Oraz jakie inne pozycje były warte wyróżnienia?

Wszystko to znajdziecie jak klikniecie na kierunek zwiedzania podany w komentarzu. A tu jeszcze krótka opowieść.

---

Obyś nie żył w aż tak ciekawych czasach, chciałoby się sparafrazować popularne powiedzenie. Rok 2022 zapamiętamy jako ten, w którym wojna - pojęcie dotąd jednak dość abstrakcyjne - stała się naszym udziałem. Oczywiście wciąż nie bezpośrednio, ale dramat osób uchodźczych i zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy sprawiły, że nasz świat stał się inny. Za wcześnie odpowiadać na pytanie - jaki. Jest inaczej. Widzimy, że nie uczymy się historii, a ta nie tyle lubi się powtarzać, co po prostu się wydarza. Bardziej jest piekło, niż niebo. Zło jest - dobro bywa. Pesymizm? A może koniec z mitami, które opowiadaliśmy sobie, by nie spojrzeć prawdzie w oczy?

Literatura z wolna reaguje na rzeczywistość. To dobrze. Nic bardziej ohydnego nie zobaczyłem jak książka “Dziewczynka z Kijowa” napisana przez “autorów bestsellerowego 'Fotografa z Auschwitz'”. Kilka biografii Zełenskiego, w których tylko brakowało pustych stron na “dopisanie własnego zakończenia” i inne działania wydawców budziły w tym roku mój opór i pokazały, że dzisiaj wszystko jesteśmy w stanie skapitalizować.

Mniej radośnie w tym roku. Wybór lektur i tych książek, które były dla mnie najważniejsze, nie napawa przesadną radością. Choć są tu też momenty jasności, bo nawet w najtragiczniejszych czasach na nie zasługujemy. Był to przecież rok, gdy na listach bestsellerów komiksy z serii “Heartstopper” pobiły sprzedaż “Empuzjonu” Olgi Tokarczuk. Zarówno komiksy Alice Oseman, jak i powieść Tokarczuk opowiadają historie ludzi, którzy chcą żyć swoim życiem, trochę na przekór, a trochę z pomocą innych ludzi. Świat literatury nigdy nie był tak bogaty w różnorodne postaci, o czym przypomniała nam w tym roku Torrey Peters i jej "Trans i pół, bejbi" w przekładzie Agi Zano i kilka tytułów, które znajdziecie na mojej liście.

W 2021 roku na szczycie mojego TOP 10 zagranicznych tytułów znalazła się debiutancka powieść Marieke Lucasa Rijnevelda, “Niepokój przychodzi o zmierzchu” w przekładzie Jerzego Kocha. W tym roku wyróżniłem niezwykłą powieść senegalskiego twórcy. Ale wspominam też o wielu innych świetnych dziełach.

TUTAJ CAŁOŚĆ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: W jaki dzień zaczyna się poniedziałek? W mianowniku.