Ngũgĩ wa Thiong’o, Salman Rushdie, Ryszard Krynicki, Gazeta Wyborcza, Literacki Nobel, Anne Carson, Haruki Murakami, Ali Smith, Ismail Kadaré, Nuruddin Farah, Don DeLillo, Can Xue, Marie NDiaye, Jon Fosse, Mircea Cartarescu, Thomas Pynchon, Pierre Michon, Gerald Murnane, Hamid Ismailov, Andriej Kurkow, Lina Kostenko, Hannu Salama

[GAZETA WYBORCZA] "Dla kogo literacki Nobel 2023?"

Haruki Murakami z Japonii, Can Xue z Chin, a może Norweg Jon Fosse. Kim są faworyci do literackiego Nobla? I czy takie listy mają sens?

Za trzy tygodnie, 5 października, dowiemy się, kto będzie 120. laureatką bądź laureatem Literackiej Nagrody Nobla, wciąż najbardziej prestiżowej nagrody literackiej. Jak co roku firmy bukmacherskie próbują przewidzieć werdykt szwedzkich akademików i przedstawiają niemal identyczne listy, na których ważne są drobne roszady i często zaskakujące debiuty. Kto zatem w 2023 roku ma największe szanse na literackiego Nobla?

Tradycyjnie Haruki Murakami. Stawiając na japońskiego pisarza 1 dolara, można wygrać dziewięć. Na drugim miejscu znalazła się chińska pisarka Can Xue (11 dolarów), a na trzecim Jon Fosse (13 dolarów). O ile podium nie zaskakuje, o tyle nazwiska pojawiające się na kolejnych miejscach są niespodzianką.

---

O kandydatach i kandydatkach do Nobla, ale też o tym, dlaczego niektóre nazwiska są na liście oraz komu bym Nobla przyznał - piszę w moim miejscu pracy.

A Wy na kogo stawiacie?

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Iwasiów jak lody