Gazeta Wyborcza, Książka 25-lecia, Jakub Żulczyk, Dorota Masłowska, Magdalena Grzebałkowska, Szczepan Twardoch, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, Jacek Dehnel, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Marcin Wicha, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Anna Bikont, Michał Witkowski, Adam Leszczyński, Cezary Łazarewicz, Maria Janion, Wiesław Myśliwski, Zyta Rudzka, Radek Rak, Bożena Keff, Artur Domosławski, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jacek Dukaj, Jan Tomasz Gross, Andrzej Leder

Plebiscyt "Książka 25-lecia" - nominacje

Od "Sąsiadów" do "Chłopek". 25 najważniejszych polskich książek ostatniego 25-lecia?

"Żadna inna książka wydana po 1989 r. nie wywołała takiego wstrząsu", pisze Agata Żelazowska o "Sąsiadach" Jana Tomasza Grossa.

"Nie ma polskiej humanistyki bez tej książki" - tak Magdalena Kicińska ("Pismo") napisała o "Do Europy - tak, ale razem z naszymi umarłymi".

Emilia Dłużewska ("Gazeta Wyborcza") ma rację, gdy stwierdza, że Masłowskiej w "Wojnie polsko-ruskiej..." udało się stworzyć "język oddający współczesną Polskę".

Zofia Król z "Dwutygodnika" zauważa, że "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego to jedno z kilku największych osiągnięć polszczyzny ostatnich lat".

Michał Olszewski ("Gazeta Wyborcza") przypomina, że "narzędzia do zrozumienia resentymentów i żali po transformacji 1989" znajdziemy w książce Andrzeja Ledera, "Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej".

A może to jednak "Chłopki", zdaniem Joanny Olech "zapis opresji kobiet, których los zdeterminowała bieda, patriarchat, wreszcie okrutny i powielany obyczaj, zawsze skory do piętnowania i ostracyzmu", są Książką 25-lecia?

***

22 tysiące. Tyle — co roku — ukazuje się książek napisanych w języku polskim. Ile z nich zdołaliśmy przeczytać, a ile zapadło nam w pamięć? Wybór “książki roku” to prawdziwe wyzwanie.

Postawiliśmy przed sobą i Państwem wyzwanie jeszcze ambitniejsze - wybranie "Książki 25-"lecia. Wierzymy, że razem nam się uda.

Żeby było trochę łatwiej, poprosiliśmy dziennikarzy i dziennikarki z kilkudziesięciu redakcji o wskazanie 10 najważniejszych książek opublikowanych od 1 stycznia 2000 r.

Dzięki ich pomocy ułożyliśmy listę 25 najczęściej zgłaszanych tytułów.

***

Zapraszając naszych jurorów i jurorki do wskazania ich "dziesiątek" prosiliśmy, by kierowali się nie tylko własnymi wyborami estetycznymi i emocjami, ale też wzięli pod uwagę to, jaki miały wpływ na społeczeństwo.

Książka 25-lecia to książka, która poruszyła, sprawiła, że dokonała się zmiana. Ważna społeczna, niezwykła literacko. Świetny debiut, który zachwycił swoją odmiennością. Reportaż, w którym postawiono ważne pytania. Porywający kryminał. A może ulubiona książka naszych dzieci?

To książka, o którą prowadziliśmy spory. Książka, na którą wszyscy czekaliśmy, a może taka, którą dostrzegliśmy dopiero po latach? Nagradzana. Pominięta w wyróżnieniach. Książka, która budziła emocje i wpływała na zmianę naszego myślenia o świecie.

To co, kto napisał "Książkę 25-lecia"?

***

TU NOMINACJE

TU GŁOSOWANIE

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Skąd się biorą dzieci? Podaj miasto